Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

„Drugelių namuose“ jau ritasi tropiniai drugiai

Morpho peleidesĮ Akmenės krašto muziejų atkeliavo pirmoji drugių lėliukių siunta. „Drugelių namuose“, specialioje jiems skirtoje oranžerijoje, jau skraido išsiritę Morpho peleides drugiai, kurie išsiskiria ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu. Išsirito ir spalvingi kiti tropikų drugiai: Cethosia cyane (dar vadinamas „Leopardo raštų drugiu“), ryškios it liepsna spalvos drugys Dryas julia (dar vadinamas „Ugnies drugeliu“, „Drugiu-fakelu“) ir kiti. Tikėtina, kad maždaug po dešimties dienų, skaičiuojant nuo birželio 26 d., specialioje drugelių oranžerijoje skraidys arti šimto drugių iš tropikų.

Muziejaus lankytojai turės unikalią progą pasigrožėti gyvais drugeliais iš egzotinių šalių: Peru, Meksikos, Brazilijos, Filipinų ir kt. Du drugeliai išsirito iš lėliukių vos tik patalpinti į oranžeriją ir bandė tiesinti sparnus. Muziejaus lankytojams gali pasisekti užtikti ir besiritančius iš lėliukių drugius. Tai viena įspūdingiausių gamtos metamorfozių: vikšro virtimas drugeliu.

Oranžerijoje sparnus jau išskleidė ir įspūdingo grožio drugiai Morpho peleides. Tai išsiskiriantis tiek spalva, tiek dydžiu vaivorykštinis drugelis, kuris aptinkamas Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu (Morpho drugelio sparnų ilgis svyruoja nuo 7 iki 20 cm).

Morpho peleides (1)Muziejų pasiekusioje siuntoje yra septyniolikos rūšių bei porūšių drugių, vieni įspūdingiausių – Caligo atreus („drugeliai pelėdos“). Tai Nymphalidae šeimos drugeliai, kurie aptinkami Meksikos ir Peru teritorijose. Dėl to, kad sparnų raštas labai panašus į pelėdų akis, jie ir yra vadinami „drugeliais-pelėdomis“. Caligo drugelių patelė yra šiek tiek didesnė nei patinėlis, kurios dydis išskleidus sparnus siekia 20 cm. Natūralioje aplinkoje šie drugiai ypač aktyvūs tampa prieblandos metu. Muziejų pasiekė šių rūšių bei porūšių drugeliai: Caligo atreus, Cethosia cyane, Chilasa clytia, Danaus Chrysippus, Dryas julia, Graphium agamemnon, Hebomoia glaucippe, Hypolimnas bolina, Idea leuconoe, Morpho peleides, Pachliopta kotzerbuea, Papilio demoleus, Papilio lowi, Papilio memnon, Papilio palinurus, Papilio polytes, Papilio rumanzovia. Kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų, tad suskubkite ir nepraleiskite šios išskirtinės progos juos pamatyti.

Beje, pasaulyje yra 165 000 rūšių drugių, Lietuvoje – 2281, tačiau mūsų krašte jie ne tokių įspūdingų dydžių, formų bei spalvų kaip tropikuose. Tad maloniai kviečiame apsilankyti Akmenės krašto muziejuje! Telefonas pasiteirauti: (8 425) 55075. Daugiau informacijos – mūsų „Facebook“ paskyroje ir www.akmenesmuziejus.lt.

Parengė Mindaugas Laukys
Autoriaus nuotraukose: oranžerijoje jau išsiritę Morpho peleides drugiai